Home » Porady » Profile gatunkowe papug

Profile gatunkowe papug

  admin - January - 2 - 2012 - Porady, Wybór papugi - Add Comments

Profile gatunkowe papug

 

Poniżej przedstawię cechy charakterystyczne dostępnych gatunków wynikające z mojej obserwacji. W odczuciu innych hodowców może się to różnić i wynika to z cech osobowościowych konkretnych ptaków.

 

Żako

Papuga pochodząca z Afryki znane z nieprzeciętnej inteligencji uważane za najzdolniejsze wśród papug, jeżeli chodzi o zdolność mówienia, powtarzania różnych zasłyszanych dźwięków i kojarzenia ich z konkretna sytuacją.

Dla przeciętnego obserwatora posiadają skromną jak na papugę paletę barw, dla miłośnika papug subtelny dobór różnych odcieni szarości w połączeniu z czerwonym ogonem jest nieprzeciętny i stanowi o ich niezwykłej elegancji.

Papuga najpopularniejsza z dużych papug w domach za wcześniej wspomniane zdolności w powtarzaniu dźwięków nie tylko mowy ludzkiej ale także innych zasłyszanych w otoczeniu- szczekanie psa, miauczenie kota, mikrofalówki czy alarmu samochodowego. Niestety papuga również bardzo nerwowa, konserwatywna, trudna i chimeryczna. Niewątpliwie stanowi wyzwanie dla opiekuna. Często przywiązuje się do jednej osoby wyraźnie pokazując agresją antypatie do pozostałych. Skrajne oceny opiekunów o nich, wynikają z tego ,że nie każdy umie sobie z nimi poradzić. Nadają się zdecydowanie dla spokojnych domów i opanowanych osób.

 

Lora Wielka

W jednym gatunku mamy do wyboru dwa kolory i dwa charaktery. Przez wielu uważane za jedne z najpiękniejszych papug. Zielony samiec w połączeniu z żółtoczerwonym dziobem charakteryzuje się niezwykłą dostojnością, ułożeniem i spokojem. Jeżeli ktoś preferuje w zdecydowanych kolorach to czerwono fioletowa samica z niebieskimi i żółtymi dodatkami na pewno spełni jego oczekiwania.

Papugi w przekazie zdecydowanie łatwiejsze do zrozumienia niż żako, wyraźniej pokazują swoje emocje choć nie tak spontanicznie jak kakadu. Samiec charakteryzuje się niezwykłą łagodnością, samica jest bardziej żywiołowa. Samiec nawet dziki przy łapaniu nigdy mnie nie ugryzł choć zdecydowanie przy tym okazywał swoje niezadowolenie.

Zawsze gotowe i oczekujące kontaktu z opiekunem – nawet wysiadywanie jajek nie stanowi przeszkody by wyjść po swojego ulubionego biszkopta czy inny smakołyk.

Nie przypadkowo w Stanach Zjednoczonych ich populacja radykalnie wzrosła tym bardziej, że przy tym są zdecydowanie mniej niszczycielskie jak i posiadają niezwykłą cechę, gdyż nie wydzielają pudru co jest ważne nie tylko dla alergików. Obdarzone również zdolnościami powtarzania mowy jak i zasłyszanych dźwięków.

Są pozornie wymagające w stosunku do jedzenia, gdyż podstawą ich diety są jarzyny, owoce lecz nie chodzi tu o egzotyczne produkty lecz o artykuły które powinny być i w naszym jadłospisie. Mieszanka ziaren ma być uzupełnieniem a nie podstawą ich diety.

 

Piony niebieskogłowe

Cieszące się coraz większą popularnością papugi z Ameryki Południowej średniej wielkości jeszcze do niedawna gościły tylko w nielicznych hodowlach. Cechują się niezwykle dobroduszną osobowością często opisywane jako słodki, łagodny miły przyjaciel.

Maja również zdolności do powtarzania zasłyszanych dźwięków i mowy przy tym nie tak bardzo przywiązują się do jednej osoby jak do całej rodziny. Psa również traktują jak członka stada i nie czują przed nim żadnego respektu.

Jak lory wielkie również są mało niszczycielskie. Uwielbiają kąpiele w kroplach spryskiwacza do kwiatów, gdzie wcześniej nas ręka zaboli niż one pierwsze zrezygnują z tej przyjemności.

Piony są pozbawione destrukcyjnych cech w tym samookaleczenia tak jak żako czy lory w przypadku zaniedbania w opiece, toteż nadają się do domów gdzie z uwagi na zajęcia muszą dłuższy czas pozostawać same.

Pomimo stosunkowo skromnej palety barw z uwagi na cechy charakteru są niezwykle wartościowymi papugami.

W diecie również nie może zabraknąć jarzyn i owoców gdyż wymagania maja zbliżone do amazonek.

 

Barwinki białobrzuche

Barwinki są czasami nazywane klaunami wśród ptaków. To już wskazuje, że obcowanie z tymi ptakami jest bardzo przyjemne. Nie są dobrymi lotnikami, ale bardziej akrobatami, którzy głównie skaczą, wspinają się i wdrapują. Są bardzo ciekawymi ptakami, które mogą stać się bardzo czułe w stosunku do swoich opiekunów. Są bardzo zabawne i są szczęśliwe z każdej nowej zabawki. W kilka chwil gałązka wierzby i lub gałązka drzewa owocowego są pozbawione kory. Wadą barwinek jest ich głos. Zwłaszcza, gdy ptaki są trzymane w parach, mogą być hałaśliwe. Są bardziej hałaśliwe od Piony niebieskogłowej ale mają od nich większe zdolności do powtarzania słów.

Kakadu salomońskie

 

 

 

Comments are closed.

Video