Piona niebieskogłowa

Piona
niebieskogłowa       (Pionus menstruus)   

Rodzaj:

Pionus

Gatunek:

menstruus

Rozmiar:

Waga Dorosłych:
28cm 234-295g

 

Podgatunki:

trzy: Pm menstruus, Pm reichenowi, Pm rubrigularis

POCHODZENIE:

Ameryka Środkowa i Południowa od Kostaryki do środkowej Brazylii.

OPIS:
Piona niebieskogłowa  (Blue-Headed Pionus)  jest najbardziej popularnym gatunkiem pion i jest typowym przedstawicielem dla tego gatunku. Kolor ciała jest zielony z niebieską głową i szyją. Podobnie jak wszystkie papugi rodzaju pion,  piona niebieskogłowa ma czerwone pióra pod spodem ogona.  Młode piony niebieskogłowe mają bardzo mało niebieskich piór na głowie i szyi. Zazwyczaj po pierwszym roku na głowie i szyi pojawia się opalizujące niebieskie zabarwienie. Niemniej jednak, niektóre ptaki nie pokazują swoich dojrzałych kolorów, aż do dwóch lat – do pierzenia w drugim roku. Dziób pisklęcia jest jasny i staje się czarny z jasnymi czerwonymi plamami po obu stronach górnej żuchwy, gdy ptak dojrzewa. Uszne pióra są czarne.

DŁUGOŚĆ ŻYCIA:
Średnia długość życia wynosi 25 lat, jednak niektóre mogą żyć ponad 40 lat.

ZACHOWANIE:

Piony są  jednymi  z “cichszych” wśród papug i najcichsze z pion, ale nie są “zupełnie ciche”.  Większość papug z pion uczy się tylko kilka słów,  jednak są takie, które są bardzo rozmowne. “Rozmowa” wśród wszystkich rodzajów papug zależy głównie od indywidualnych predyspozycji ptaków, nawet nie wszystkie żako można nauczyć „mówić”. Lubiane są przede wszystkim za przyjazne usposobienie i wesołe zabawy. Piony niebieskogłowe są aktywne, inteligentne, ciekawskie, bardzo posłuszne i mogą się nauczyć kilku sztuczek. Słyną z łagodnego charakteru i bardzo przywiązują się do domowników. Uważane za doskonałe ptaki dla początkującego właściciela średnich papug, ponieważ są zdecydowanie łatwiejsze w ułożeniu niż żako czy inne średniej wielkości papugi.

NIETYPOWE CECHY:

Nietypowe cechy które wyróżniają piony niebieskogłowe spośród innych papug to:

Przyjacielskie usposobienie do wszystkich członków rodziny a nie tylko do jednej wybranej osoby w przeciwieństwie do większość innych gatunków papug.

“Świszczący oddech”. Kiedy piony są  wystraszone i  rozdrażnione, wydobywają  świszczący dźwięk. To może brzmieć jak problemy z oddechem z tym, że jeśli zagrożenie mija „świszczący oddech” powinien zniknąć. Dotyczy to dzikich papug.

Piony mają przyjemny słodki, „owocowy” zapach lasu. Jest on jednak wyczuwalny dopiero po przyłożeniu papugi do nosa.

Piony  bardzo lubią się kąpać w wanience a zwłaszcza uwielbiają kąpiel  w kroplach spryskiwacza do kwiatów . Choć całkiem przemoczone nigdy pierwsze nie odejdą spod prysznica. Co ciekawe gdy słyszą odkurzacz lub suszarkę do włosów rozkładają skrzydła jak przy kąpieli i oczekują na spryskiwanie wodą.

OSOBOWOŚĆ:

Te średnie papugi  w większości są spokojne, słodkie i mają delikatną osobowość. Większość pion  nie gryzie. Nawet  kiedy nie chce iść do konkretnej osoby będą odwracać się jednak to nie oznacza, że piona nie jest w stanie gryźć … wszystkie papugi mogą ugryźć. Piony niebieskogłowe  lubią drapania głowy tak jak kakadu. Jednak są one także w stanie doskonale bawić się same.  Nie uzależniają sie tak bardzo do swoich właścicieli i nie mają problemów behawioralnych, takich jak wyrywanie piór, samookaleczenia lub krzyczenie z nudów. Piony niebieskogłowe są wspaniałymi  domownikami ze względu na charakter spokojny, nieagresywny jak i przywiązanie do całej rodziny.

POZIOM AKTYWNOŚCI:

Chociaż piony uwielbiają bawić się zabawkami, nie są bardzo aktywnymi ptakami. Piony są śpiochami i potrzebują 10-12 godzin snu w nocy.  Zwykle zasypiają już ok. godz. 20:00, i na ogół są ostatnimi papugami które rano się budzą.

DOJRZAŁOŚĆ:

Ptaki te zwykle osiągają dojrzałość płciową w wieku od 2 do 3 lat. Chociaż piony  są ogólnie słodkimi  ptakami, niektóre osobniki mogą stać się agresywne szczególnie wiosną. Oznaki agresji będzie widoczny poprzez napuszone pióra głowy i rozłożony ogon, oraz charakterystyczne kołysanie się na boki.

POMIESZCZENIE:

Zalecane minimalne rozmiary klatki dla pary pion niebieskgłowych przyjmuje się 100 cm dł. x 100cm wys. x 60-cm głębokości. Dla papugi ręcznie wykarmionej, często wypuszczanej wystarczająca długość klatki to 70 cm przy głębokości 45-50 cm. Odstęp prętów nie powinien być większy niż 2,5 cm. Oczywiście im większa klatka, tym lepiej. Również zalecany jest plac zabaw.

DIETA:

Oprócz mieszanki ziaren podajemy dodatkowo świeże owoce, świeże warzywa, kiełki nasion. Jest to niezwykle ważne, gdyż dieta pion powinna być zbliżona do urozmaiconej diety jak dla amazonek. Należy zachować ostrożność przy podawaniu produktów o wysokiej zawartości kalorii. Piony nie są zbyt aktywnymi  ptakami i mają tendencję do przybierania na wadze.

ZABAWKI:

Dla pion odpowiednie będą zabawki dla papug małych i średnich. Powinny być wykonane z miękkiego drewna takiego jak sosna. Huśtawki i liny są zawsze mile widziane przez piony niebieskogłowe. Powiązane skórzanymi sznurowadłami klocki i liny są przez nich faworyzowane. Również świeże gałęzie powinny być częstym dodatkiem w klatkach.

Piony niebieskogłowe są “wizytówką” gatunku pion. Są towarzyskie, spokojne i zrównoważone. Wyraziste barwy jak na gatunek i cechy osobowości
sprawiają, że są najbardziej poszukiwane wśród pion. Jednak są one także zazwyczaj droższe niż inne piony dostępne jako zwierzęta domowe.

Zestaw 71 filmików na YouTube z pionami  – http://www.youtube.com/watch?v=C-rchI1LjGA&list=PLA6A425DB1F42134D&index=21

 

Video